Spring 2022 Classroom Grant Awards

New program supports Ohio educators

In January of 2022, the Ohio STEM Learning Network announced the awardees of a new program funded by Battelle. The first awards under the Ohio STEM Learning Network STEM Classroom Grant fostered over 100 new STEM projects across the state. Battelle, a science non-profit based in Columbus Ohio, funded the program as a part of the company’s long-running commitment to STEM education. 

Learn about the spring 2022 awards

034 1 2

2022 Awarded Schools by County

Adams

  • West Union Elementary School

Allen

  • Elmwood Elementary
  • Spencerville Middle School

Ashland

  • Ashland Christian School
  • Black River High School
  • Loudonville High School

Athens

  • Alexander Local Schools

Belmont

  • Bellaire Middle School
  • St. Clairsville High School

Butler

  • El-Sewedy International Academy of Cincinnati
  • Kinder Garden School, West Chester
  • Ross High School
  • St. Peter in Chains School
  • Talawanda Middle School

Champaign

  • Graham Elementary School

Clark

  • Horace Mann Elementary School
  • Springfield-Clark County CTC

Clinton

  • East Clinton Junior High School

Coshocton

  • Ridgewood High School

Cuyahoga

  • Anton Grdina School
  • Corpus Christi Academy
  • Fernway School
  • Garfield Middle School
  • Garrett Morgan School of Engineering and Innovation
  • Gesu Catholic School
  • Horizon Science Academy-Denison Middle School
  • Incarnate Word Academy
  • Joseph and Florence Mandel Jewish Day School
  • Mayfield High School
  • St. Edward High School
  • The Mastery School of Hawken
  • Warrensville Heights Elementary School

Delaware

  • Dempsey Middle School
  • Tree of Life Christian Schools – Polaris
  • Willard Grizzell Middle School

Erie

  • McCormick Junior High
  • St. Mary School

Fairfield

  • Berne Union Elementary

Franklin

  • Annehurst Elementary
  • Herbert Mills STEAM Elementary
  • Metro Early College High School
  • Metro Early College Middle School
  • Our Lady of Perpetual Help School
  • Scioto Darby Elementary School
  • Taylor Road Elementary
  • The Academy for Urban Scholars
  • Worthington Kilbourne High School

Fulton

  • Evergreen Elementary
  • Pettisville Schools

Geauga

  • Laurel School: Butler Campus
  • Saint Mary – Chardon

Greene

  • Bellbrook High School
  • Yellow Springs High School/McKinney Middle School

Guernsey

  • Cambridge Intermediate School

Hamilton

  • Indian Hill Primary School
  • St. Jude School
  • Sycamore Junior High

Hancock

  • Chamberlin Hill Intermediate and Bigelow Hill Intermediate
  • Van Buren Local Schools

Hardin

  • Ada Exempted Village School District

Henry

  • Patrick Henry Local School

Holmes

  • Hiland High School and Middle School
  • West Holmes Middle School

Huron

  • New London Elementary School
  • New London High School

Jackson

  • Jackson Middle School

Jefferson

  • Indian Creek High School

Lake

  • Cornerstone Christian Academy
  • iSTEM Geauga Early College High School
  • Royalview Elementary

Lawrence

  • Collins Career & Technical Center

Licking

  • Etna Elementary
  • Hebron Elementary
  • Licking Heights Middle School
  • Northridge Middle School
  • Summit Road STEM Elementary School
  • Watkins Memorial High School
  • Watkins Middle School

Logan

  • Indian Lake Local School District

Lorain

  • Firelands High School
  • McCormick Middle School
  • Ranger High Tech Academy
  • St. Anthony of Padua

Lucas

  • Arbor Hills Junior High
  • Dorr Elementary
  • Greenwood Elementary
  • Shoreland Elementary School
  • Springfield Middle School
  • Toledo Technology Academy
  • Waterville Primary School

Madison

  • London Elementary School

Mahoning

  • Boardman Glenwood Junior High School
  • North East Ohio Impact Academy
  • Rayen Early College Middle School
  • Valley STEM+ME2 Academy

Medina

  • Black River Elementary School
  • Saint Ambrose School
  • Valley View Elementary School

Montgomery

  • Carroll High School
  • Chaminade Julienne Catholic High School
  • Kinder Elementary
  • Huber Heights City Schools
  • The Dayton Regional STEM School
  • Valley View High School
  • Valley View Junior High

Morrow

  • Mount Gilead Middle School

Noble

  • Shenandoah Elementary
  • Shenandoah High

Ottawa

  • Oak Harbor High School

Paulding

  • Antwerp Local Schools

Pickaway

  • Pickaway County Alternative School-Pathways

Portage

  • Bio-Med Science Academy STEM School
  • Brown Middle School
  • Field Middle School

Putnam

  • Ottawa Glandorf High School

Ross

  • Adena Middle School
  • Bishop Flaget School
  • Chillicothe Intermediate School
  • Ross Pike Educational Service District
  • Unioto Elementary School (SCOPES Academy is a school within a school STEM program)

Sandusky

  • Bellevue High School

Shelby

  • Hardin-Houston Local School District

Stark

  • Louisville High School
  • STEAMM Academy @ Hartford Middle School

Summit

  • Bath Elementary School
  • Coventry Elementary and Middle School
  • NIHF STEM High School
  • Richfield Elementary
  • Springfield High School and Junior High
  • Akron STEM High School
  • Twinsburg High School

Trumbull

  • Guy Elementary

Union

  • Marysville High School

Warren

  • Mason Middle School
  • Warren County Career Center

Wayne

  • Chippewa High School
  • Northwestern Elementary School

Williams

  • Bryan Elementary

Wood

  • Hull Prairie Intermediate
 
Scroll to Top